Фрајберг (германски: Freiberg) — поранешен округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничел со (од запад надесно) округот Средни Рудни Планини, слободниот град Кемниц, окрузите Митвајда, Мајсен и Вајсериц и со Чешка.

Фрајберг
Landkreis Freiberg

округ
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Укинат01.08.2008
СедиштеФрајберг
Површина
 • Вкупна914 км2 (353 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно151,600
 • Густина170/км2 (430/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.FG
Мреж. местоfreiberg-regional.de

Историја

уреди

Округот бил основан во 1994 година со спојување на поранешните окрузи Фрајберг, Бранд-Ербисдорф и Флеа. Во август 2008 година, како дел од реформата на окрузите во Саксонија, окрузите Дебелн, Фрајберг и Митвајда биле споени во новиот округ Средна Саксонија.

Географија

уреди

Округот се наоѓал на северните падини на Рудните Планини. Најголема река во регионот е Фрајбергер Мулде, која извира на чешка територија и оттаму тече кон север.

  Грбот прикажува:
 • лавот е хералдичко животно на Саксонија
 • алатките ја симболизираат рударската традиција во Рудните Планини

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Августусбург
 2. Бранд-Ербисдорф
 3. Флеа
 4. Фрауенштајн
 5. Фрајберг
 6. Гросширма
 7. Едеран
 8. Зајда
 1. Бобрич
 2. Дорфхемниц
 3. Епендорф
 4. Фалкенау
 5. Франкенштајн
 6. Гросхартмансдорф
 7. Халсбрике
 8. Хилберсдорф (Саксонија)
 9. Лојбсдорф
 1. Лихтенберг
 2. Мулда
 3. Нојхаузен
 4. Нидервиза
 5. Обершена
 6. Рехенберг-Биненмиле
 7. Рајнсберг
 8. Вајсенборн

Надворешни врски

уреди

50°54′36″N 13°20′24″E / 50.91000° СГШ; 13.34000° ИГД / 50.91000; 13.34000