Рудни Планини (округ)

Оваа статија се однесува за округот во Саксонија, додека за планинскиот масив, видете Рудни Планини

Рудни Планини (германски: Erzgebirgskreis) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по истоимениот планински масив (Erzgebirge), кои претставуваат масив во јужниот дел на округот и сочинуваат дел од германско-чешката граница. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Фогтланд и Цвикау, урбаниот округ Кемниц, округот Средна Саксонија и Чешка.

Рудни Планини
Landkreis Erzgebirgskreis
Знаме на Рудни Планини Landkreis Erzgebirgskreis
Грб на Рудни Планини Landkreis Erzgebirgskreis
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ {{{Kreis or district}}}
Основни податоци
Површина 1.827 км2
Население 382,571  (11 јули 2007)
 - Густина 0 жит/км2
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)

Историја

уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Анаберг, Ауе-Шварценберг, Штолберг и Средни Рудни Планини како дел од окружната реформа во август 2008 година.

Географија

уреди

Округот се наоѓа во западниот дел на Рудните Планини, кои исто така ја формираат границата со Чешка. Неколку реки, кои извираат на Рудните Планини, течат низ округот, вклучувајќи ги Цвикауер Мулде и Чопау.

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Анаберг-Буххолц
 2. Ауе
 3. Еренфридерсдорф
 4. Ајбеншток
 5. Елтерлајн
 6. Гајер
 7. Гринхајн-Бајерфелд
 8. Јохангеоргенштат
 9. Јештат
 10. Лаутер-Бернсбах
 11. Лесниц
 12. Лугау
 13. Мариенберг
 14. Обервизентал
 1. Елсниц
 2. Олбернхау
 3. Покау-Ленгефелд
 4. Шнеберг
 5. Шварценберг
 6. Шајбенберг
 7. Шлетау
 8. Штолберг
 9. Талхајм
 10. Тум
 11. Волкенштајн
 12. Чопау
 13. Цвениц
 1. Амтсберг
 2. Ауербах
 3. Бад Шлема
 4. Беренштајн
 5. Бокау
 6. Бернихен
 7. Брајтенбрун
 8. Буркхартсдорф
 9. Кротендорф
 10. Дојчнојдорф
 11. Дребах
 12. Геленау
 1. Горнау
 2. Горнсдорф
 3. Гросолберсдорф
 4. Гросрикерсвалде
 5. Гринхајнихен
 6. Хајдерсдорф
 7. Хондорф
 8. Јансдорф
 9. Кенигсвалде
 10. Милденау
 11. Нојкирхен
 12. Нидердорф
 1. Нидервиршниц
 2. Рашау-Маркерсбах
 3. Шенхајде
 4. Зематал
 5. Зајфен
 6. Штиценгрин
 7. Таненберг
 8. Термалбад Визенбад
 9. Чорлау

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

50°36′N 12°57′E / 50.600° СГШ; 12.950° ИГД / 50.600; 12.950