Рудни Планини (округ)

Оваа статија се однесува за округот во Саксонија, додека за планинскиот масив, видете Рудни Планини

Рудни Планини (германски: Erzgebirgskreis) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по истоимениот планински масив (Erzgebirge), кои претставуваат масив во јужниот дел на округот и сочинуваат дел од германско-чешката граница. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Фогтланд и Цвикау, урбаниот округ Кемниц, округот Средна Саксонија и Чешка.

Рудни Планини
Landkreis Erzgebirgskreis

Округ
Грб на Рудни Планини Landkreis Erzgebirgskreis
Грб
Saxony Erzgebirgskreis 2008.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеАнаберг-Бухолц
Површина
 • Вкупна1.827 км2 (705 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно334.948
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.ERZ, ANA, ASZ, AU, MAB, MEK, STL, SZB, ZP
Мреж. местоhttp://www.erzgebirgskreis.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Анаберг, Ауе-Шварценберг, Штолберг и Средни Рудни Планини како дел од окружната реформа во август 2008 година.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа во западниот дел на Рудните Планини, кои исто така ја формираат границата со Чешка. Неколку реки, кои извираат на Рудните Планини, течат низ округот, вклучувајќи ги Цвикауер Мулде и Чопау.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Анаберг-Бухолц
 2. Ауе
 3. Еренфридерсдорф
 4. Ајбеншток
 5. Елтерлајн
 6. Гајер
 7. Гринхајн-Бајерфелд
 8. Јохангеоргенштат
 9. Јештат
 10. Лаутер-Бернсбах
 11. Лесниц
 12. Лугау
 13. Маринберг
 14. Обервизентал
 1. Елсниц
 2. Олбернхау
 3. Покау-Ленгефелд
 4. Шнеберг
 5. Шварценберг
 6. Шајбенберг
 7. Шлетау
 8. Штолберг
 9. Талхајм
 10. Тум
 11. Волкенштајн
 12. Чопау
 13. Цвениц
 1. Амтсберг
 2. Ауербах
 3. Бад Шлема
 4. Беренштајн
 5. Бокау
 6. Бернихен
 7. Брајтенбрун
 8. Буркхартсдорф
 9. Кротендорф
 10. Дојчнојдорф
 11. Дребах
 12. Геленау
 1. Горнау
 2. Горнсдорф
 3. Гросолберсдорф
 4. Гросрикерсвалде
 5. Гринхајнихен
 6. Хајдерсдорф
 7. Хондорф
 8. Јансдорф
 9. Кенигсвалде
 10. Милденау
 11. Нојкирхен
 12. Нидердорф
 1. Нидервиршниц
 2. Рашау-Маркерсбах
 3. Шенхајде
 4. Зематал
 5. Зајфен
 6. Штиценгрин
 7. Таненберг
 8. Термалбад Визенбад
 9. Чорлау

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°36′N 12°57′E / 50.600° N; 12.950° E / 50.600; 12.950