Росау (германски: Rossau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Росау
Училиште во Росау
Училиште во Росау
Училиште во Росау
Грб на Росау
Росау (Саксонија) во рамките на Германија
Росау (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 9
Градоначалник Хорст Глес
Основни податоци
Површина 53,29 км2
Надм. височина 318 м
Население 3.492 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09661
Повик. бр. 03727
Портал www.gemeinde-rossau.de
Местоположба на Росау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°59′50″N 13°3′58″E / 50.99722° СГШ; 13.06611° ИГД / 50.99722; 13.06611

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)