Цвикау (германски: Landkreis Zwickau) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничи (од запад надесно) со покраината Тирингија, округот Средна Саксонија, урбаниот округ Кемниц и окрузите Рудни Планини и Фогтланд.

Цвикау
Landkreis Zwickau
Поглед кон Цвикау
Поглед кон Цвикау
Поглед кон Цвикау
Знаме на Цвикау Landkreis Zwickau
Грб на Цвикау Landkreis Zwickau
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ {{{Kreis or district}}}
Основни податоци
Површина 949 км2
Население 348,834  (12 јули 2008)
 - Густина 0 жит/км2
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)

Историја

уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Цвикау, Кемниц и урбаниот округ Цвикау како дел од реформата на окрузите во август 2008 година.

Географија

уреди

Округот се наоѓа на северните падини на Рудните Планини, западно од Кемниц. Главни реки во округот се Цвикауер Мулде и Плајсе.

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Кримичау
 2. Глаухау
 3. Хартенштајн
 4. Хоенштајн-Ернстал
 5. Кирхберг
 6. Лихтенштајн (Саксонија)
 7. Лимбах-Оберфрона
 1. Меране
 2. Оберлунгвиц
 3. Валденбург
 4. Вердау
 5. Вилденфелс
 6. Вилкау-Хаслау
 7. Цвикау
 1. Бернсдорф
 2. Каленберг
 3. Криницберг
 4. Денхериц
 5. Фрауројт
 6. Герсдорф
 7. Хартмансдорф кај Кирхберг
 8. Хиршфелд
 9. Лангенбернсдорф
 10. Лангенвајсбах
 1. Лихтентане
 2. Милзен
 3. Нојкирхен
 4. Нидерфрона
 5. Обервира
 6. Рајнсдорф
 7. Ремзе
 8. Занкт Егидин
 9. Шенберг

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

50°45′N 12°30′E / 50.75° СГШ; 12.5° ИГД / 50.75; 12.5