Цвикау (округ)

Цвикау (германски: Landkreis Zwickau) — округ во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се граничи (од запад надесно) со покраината Тирингија, округот Средна Саксонија, урбаниот округ Кемниц и окрузите Рудни Планини и Фогтланд.

Цвикау
Landkreis Zwickau

округ
Грб на Цвикау Landkreis Zwickau
Грб
Saxony Landkreis Zwickau 2008.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
СедиштеЦвикау
Површина
 • Вкупна949 км2 (366 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно315.002
 • Густина330/км2 (860/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.Z, GC, HOT, WDA
Мреж. местоlandkreis-zwickau.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Цвикау, Кемниц и урбаниот округ Цвикау како дел од реформата на окрузите во август 2008 година.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа на северните падини на Рудните Планини, западно од Кемниц. Главни реки во округот се Цвикауер Мулде и Плајсе.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Кримичау
 2. Глаухау
 3. Хартенштајн
 4. Хоенштајн-Ернстал
 5. Кирхберг
 6. Лихтенштајн (Саксонија)
 7. Лимбах-Оберфрона
 1. Меране
 2. Оберлунгвиц
 3. Валденбург
 4. Вердау
 5. Вилденфелс
 6. Вилкау-Хаслау
 7. Цвикау
 1. Бернсдорф
 2. Каленберг
 3. Криницберг
 4. Денхериц
 5. Фрауројт
 6. Герсдорф
 7. Хартмансдорф кај Кирхберг
 8. Хиршфелд
 9. Лангенбернсдорф
 10. Лангенвајсбах
 1. Лихтентане
 2. Милзен
 3. Нојкирхен
 4. Нидерфрона
 5. Обервира
 6. Рајнсдорф
 7. Ремзе
 8. Занкт Егидин
 9. Шенберг

НаводиУреди

 1. „Тековно население по општини во 2019 г.“. Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°45′ N; 12°30′ E / 50.75° СГШ; 12.5° ИГД / 50.75; 12.5