Валдхајм (Саксонија)

Валдхајм (германски: Waldheim) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Чопау, 9 километри југозападно од Дебелн и 28 километри северно од Кемниц.

Валдхајм
Центарот на градот
Центарот на градот
Центарот на градот
Грб на Валдхајм
Валдхајм (Саксонија) во рамките на Германија
Валдхајм (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Валдхајм
Градски единици 5
Градоначалник Штефен Блех
Основни податоци
Површина 41,62 км2
Надм. височина 266 м
Население 8.845 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 213 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04736
Повик. бр. 034327
Портал www.stadt-waldheim.de
Местоположба на градот Валдхајм во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°4′0″N 13°1′0″E / 51.06667° СГШ; 13.01667° ИГД / 51.06667; 13.01667

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди