Крибштајн (германски: Kriebstein) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Крибштајн
Замок Крибштајн
Замок Крибштајн
Замок Крибштајн
Грб на Крибштајн
Крибштајн во рамките на Германија
Крибштајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 7
Градоначалник Волфрам Тиме
Основни податоци
Површина 31,00 км2
Надм. височина 272 м
Население 2.058 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09648
Повик. бр. 034327
Портал www.kriebstein.de
Местоположба на Крибштајн во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°3′0″N 13°1′11″E / 51.05000° СГШ; 13.01972° ИГД / 51.05000; 13.01972Координати: 51°3′0″N 13°1′11″E / 51.05000° СГШ; 13.01972° ИГД / 51.05000; 13.01972

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)