Рудни Планини

низок планински венец во Средна Европа

Рудните Планини (германски: Erzgebirge, чешки: Krušné hory) — планини во Средна Европа кои ја образуваат природната граница помеѓу покраината Саксонија во Германија и областа Чешка во Чешката Република веќе многу векови. Денес, границата помеѓу Германија и Чешка води малку посеверно од главниот срт на планинскиот масив. Највисоки врвови се Клиновец (германски: Кајлберг), кој се издига на 1.244 метри надморска височина и Фихтелберг на 1.215 метри.

Рудни Планини
Erzgebirge - Krušné hory
масив
Вештачко езеро близу Мисливни
Земји Чешка, Германија
Региони Карловарски крај (Чешка), Устечки крај (Чешка), Саксонија (Германија)
Највисока точка Клиновец
 - височина 1.244 м
 - координати 50°23′46″N 12°58′04″E / 50.39611° СГШ; 12.96778° ИГД / 50.39611; 12.96778
Геологија седиментни, метаморфни
и магматични карпи
Орогенија Херценска
Период Палеозоик
Местоположба во Германија
Местоположба во Германија
Местоположба во Германија
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Физичка карта
Физичка карта
Физичка карта

Областа одиграла важна улога во поставувањето на раната модерна трансформација на рударството и металургијата од занаетчиство до голема индустрија, процес кој му претходел и ја овозможил подоцнежната индустриска револуција.

Географија уреди

Туризам уреди

Планините се многу омилени како зимски рекреативен центар.

Галерија уреди

Поглед од врвот Ауерсберг (1.019 м).

Поврзано уреди

Наводи уреди

Извори уреди

  • Harald Häckel, Joachim Kunze: Unser schönes Erzgebirge. 4th edition, Häckel 2001, ISBN 3-9803680-0-9
  • Peter Rölke (Hrsg.): Wander- & Naturführer Osterzgebirge, Berg- & Naturverlag Rölke, Dresden 2007, ISBN 978-3-934514-20-1
  • Müller, Ralph u.a.: Wander- & Naturführer Westerzgebirge, Berg- & Naturverlag Rölke, Dresden 2002, ISBN 3-934514-11-1
  • NN: Kompass Karten: Erzgebirge West, Mitte, Ost. Wander- und Radwanderkarte 1:50.000, GPS kompatibel. Kompass Verlag, 2002, ISBN 3-85491-954-9
  • NN: Erzgebirge, Vogtland, Chemnitz. HB Bildatlas, Heft No. 171. 2., akt. Aufl. 2001, ISBN 3-616-06271-3
  • Peter Rochhaus: Berühmte Erzgebirger in Daten und Geschichten. Sutton Verlag, Erfurt 2006, ISBN 978-3-86680-020-5
  • Siegfried Roßberg: Die Entwicklung des Verkehrswesens im Erzgebirge - Der Kraftverkehr. Bildverlag Böttger, Witzschdorf 2005, ISBN 3-9808250-9-4
  • Bernd Wurlitzer: Erzgebirge, Vogtland. Marco Polo Reiseführer. 5., akt. Aufl. Mairs Geographischer Verlag, 2001, ISBN 3-8297-0005-9

Надворешни врски уреди

50°35′N 13°00′E / 50.583° СГШ; 13.000° ИГД / 50.583; 13.000