Гросвајчен (германски: Großweitzschen) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Гросвајчен
Црква во Гросвајчен
Црква во Гросвајчен
Црква во Гросвајчен
Гросвајчен во рамките на Германија
Гросвајчен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 24
Градоначалник Франк Ноак
Основни податоци
Површина 44,52 км2
Надм. височина 239 м
Население 2.739 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 62 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 0 34 31
Портал www.grossweitzschen.de
Местоположба на Гросвајчен во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°10′N 13°3′E / 51.167° СГШ; 13.050° ИГД / 51.167; 13.050Координати: 51°10′N 13°3′E / 51.167° СГШ; 13.050° ИГД / 51.167; 13.050

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)