Векселбург (германски: Wechselburg) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Векселбург
Манастирската црква
Манастирската црква
Манастирската црква
Грб на Векселбург
Векселбург во рамките на Германија
Векселбург
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Месни единици 13
Градоначалник Ренате Науман
Основни податоци
Површина 25,59 км2
Надм. височина 185 м
Население 1.766 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 037384
Портал www.wechselburg.de
Местоположба на Векселбург во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°0′11″N 12°46′36″E / 51.00306° СГШ; 12.77667° ИГД / 51.00306; 12.77667

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)