Харта (германски: Hartha) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 11 километри западно од Дебелн и 12 километри северно од Митвајда.

Харта
Градската црква во Харта
Градската црква во Харта
Градската црква во Харта
Грб на Харта
Харта во рамките на Германија
Харта
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Гералд Хербст
Основни податоци
Површина 54,29 км2
Надм. височина 326 м
Население 6.891 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04746
Повик. бр. 034328
Портал www.hartha.de
Местоположба на градот Харта во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°5.868′N 12°58.638′E / 51.097800° СГШ; 12.977300° ИГД / 51.097800; 12.977300Координати: 51°5.868′N 12°58.638′E / 51.097800° СГШ; 12.977300° ИГД / 51.097800; 12.977300

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски Уреди