Пениг (германски: Penig) — град во округот Средна Саксонија, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Цвикауер Мулде, 19 километри северозападно од Кемниц. Во Пениг се наоѓал концентрационен камп во текот на Втората светска војна.

Пениг
Воздушен поглед на Пениг и Цвикауер Мулде
Воздушен поглед на Пениг и Цвикауер Мулде
Воздушен поглед на Пениг и Цвикауер Мулде
Грб на Пениг
Пениг во рамките на Германија
Пениг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Томас Ојленбергер (ДХС)
Основни податоци
Површина 63,31 км2
Надм. височина 208 м
Население 8.624 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 136 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09322
Повик. бр. 037381
Портал www.penig.de
Местоположба на градот Пениг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°56′1″N 12°42′21″E / 50.93361° СГШ; 12.70583° ИГД / 50.93361; 12.70583

Наводи

уреди
  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски

уреди