Ерлау (германски: Erlau) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Ерлау
Црква во Ерлау
Црква во Ерлау
Црква во Ерлау
Ерлау во рамките на Германија
Ерлау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Јирген Кунат (ДХС)
Основни податоци
Површина 37,75 км2
Надм. височина 320 м
Население 3.141 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09306
Повик. бр. 03727
Портал www.gemeinde-erlau.de
Местоположба на Ерлау во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 51°0′23″N 12°55′25″E / 51.00639° СГШ; 12.92361° ИГД / 51.00639; 12.92361Координати: 51°0′23″N 12°55′25″E / 51.00639° СГШ; 12.92361° ИГД / 51.00639; 12.92361

Наводи Уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)