Нидервиза (германски: Niederwiesa) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Нидервиза
Црква во Нидервиза
Црква во Нидервиза
Црква во Нидервиза
Грб на Нидервиза
Нидервиза во рамките на Германија
Нидервиза
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Градоначалник Дитмар Хом
Основни податоци
Површина 16,17 км2
Надм. височина 300 м
Население 4.859 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 300 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09577
Повик. бр. 03726, 037206
Портал www.niederwiesa.de
Местоположба на Нидервиза во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Карта
Координати 50°51′48″N 13°1′21″E / 50.86333° СГШ; 13.02250° ИГД / 50.86333; 13.02250Координати: 50°51′48″N 13°1′21″E / 50.86333° СГШ; 13.02250° ИГД / 50.86333; 13.02250

Наводи уреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)