Лајпциг (округ)

Лајпциг (германски: Leipzig) — округ (Kreis) во сојузната покраина Саксонија, Германија. Именуван е по градот Лајпциг, кој е опкружен од округот, но не е дел од него. Се граничи со (од запад надесно) покраината Саксонија-Анхалт, урбаниот округ Лајпциг, окрузите Северна Саксонија и Средна Саксонија и покраината Тирингија.

Лајпциг
Landkreis Leipzig

Округ
Грб на Лајпциг Landkreis Leipzig
Грб
Saxony Landkreis Leipzig 2008.png
Земја Германија
ПокраинаСаксонија
Адм. цент.Борна
Површина
 • Вкупна1,646 км2 (636 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно257.763
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Рег. таб.L, BNA, GHA, GRM, MTL, WUR
Мреж. местоhttp://www.landkreisleipzig.de

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Мулдентал и Лајпциг, како дел од реформата на окрузи во август 2008.

ГеографијаУреди

Округот се наоѓа во низините околу Лајпциг. Главни реки во округот се Мулде, Вајсе Елстер и Плајсе.

Градови и општиниУреди

Градови Општини
 1. Бад Лаузик
 2. Белен
 3. Борна
 4. Брандис
 5. Колдиц
 6. Фробург
 7. Гајтхајн
 8. Грима
 9. Гројцш
 10. Кицшер
 1. Марклеберг
 2. Маркранштет
 3. Наунхоф
 4. Пегау
 5. Регис-Брајтинген
 6. Рета
 7. Требзен
 8. Вурцен
 9. Цвенкау
 1. Белгерсхајн
 2. Беневиц
 3. Борсдорф
 4. Елстертребниц
 5. Гроспесна
 6. Лосатал
 1. Махерн
 2. Нојкирицш
 3. Отервиш
 4. Партенштајн
 5. Талвиц

НаводиУреди

 1. "Тековно население по општини во 2018 г." (PDF). Статистичка служба на Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°11′N 12°36′E / 51.183° СГШ; 12.600° ИГД / 51.183; 12.600