Георгиј Маленков

Георгиј Максимилианович Маленков (руски: Георгий Максимилианович Маленко́в) бил советски политичар, виден деец на КПСС со македонско потекло.[1] Во последните години од животот на Сталин тој станал негов соработник. А по Сталиновата смрт (5 март 1953) станал премиер на Советскиот сојуз (1953 - 1955).

Георгиј Маленков
Гео́ргий Маленко́в
Georgy Malenkov 1964.jpg
Претседател на Советот на министри
На должноста
6 март 1953 – 8 март 1955
Прв пратеник Вјачеслав Молотов
Николај Булганин
Лаврентиј Берија
ЛАзар Каганович
Претходник Јосиф Сталин
Наследник Николај Булганин
Член на Политбиро
На должноста
18 март 1946 – 29 јуни 1957
Кандидат-член на Политбиро
На должноста
21 февруари 1941 – 18 март 1946
Член на Секретаријат
На должноста
1 јули 1946 – 14 март 1953
На должноста
22 март 1939 – 6 мај 1946
Член на Оргбиро
На должноста
22 март 1939 – 14 октомври 1952
Лични податоци
Роден(а) 8 јануари 1902(1902-01-08)
Руска Империја
Починал(а) 14 јануари 1988(1988-01-14) (возр. 86)
Москва, Советски Сојуз
Националност Совет
Партија КПСС
Сопружник Валерија
Деца 3
Установа Московски државен технички универзитет „Бауман“
Професија политичар

Надворешни врскиУреди

  1. Haslam, Jonathon (2011). Russia's Cold War: From the October Revolution to the Fall of the Wall. Посетено на 2 March 2014.
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I  
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II  
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов  
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин