Фјодор I (Русија)

(Пренасочено од Фјодор I)


Фјодор I Иванович (руски:Фёдор I Иванович) (роден на 11 мај 1557 во Москва - починал на 7 јануари 1598 во Москва) бил последниот „цар на цела Русија“ од династијата Рјурик (1584-1598). Тој бил син на Иван IV Грозни и Анастасија Романовна. Тој бил крунисан за цар и автократ на цела Русија на 11 мај 1584 во успенската катедрала во Москва.

Фјодор I
Цар на цела Русија
Feodor I of Russia - Project Gutenberg eText 20880.jpg
На престол18 март 1584 - 7 јануари 1598
ПретходникИван IV
НаследникБорис Годунов
Жена
ДецаТеодосија Фјодоровна
ДинастијаРјурик
ТаткоИван IV
МајкаАнастасија од Русија
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg