Иван V Алексеевич (руски:Иван V Алексеевич) (роден на 6 септември 1666 во Москва - починал на 8 февруари 1696 во Москва) бил цар на Русија, заедно со својот полубрат Петар I од 1682 до 1696. Тој бил најмладиот син на Алексеј I и Марија Милославскаја. Неговата функција била само формална, бидејќи тој имал психички и физички недостатоци, па дури седел со часи, поради неможноста сам да стане и да оди.

Иван V
Цар на цела Русија
На престол7 мај 1682 - 8 февруари 1696
Крунисување25 јуни 1682
ПретходникФјодор III
НаследникПетар I
Жена
ДецаМарија Ивановна
Теодосија Ивановна
Катерина Ивановна
Ана Ивановна
Прасковија Ивановна
ТаткоАлексеј I
МајкаМарија Милославскаја
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин