Фјодор II (Русија)

(Пренасочено од Фјодор II)


Фјодор II Борисович (руски:Фёдор II Борисович) (роден во 1589 во Москва - починал на 20 јуни 1605 во Москва) бил цар на Русија (1605) во времето на неволји. Се родил во Москва и бил син на Борис Годунов. Неговата мајка билча една од ќерките на Маљута Скуратов, еден од неславните водачи во времето на Иван Грозни.

Фјодор II
Цар на цела Русија
Feodor II of Russia, 17th century.png
На престол23 април 1605 - 11 јуни 1605
ПретходникБорис Годунов
НаследникЛажен Дмитриј I
ТаткоБорис Годунов
МајкаМарија григорревна Скуратова-Белскаја
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДимитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Димитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I Coat of Arms of Moscow.svg
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов Flag of the Soviet Union.svg
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Димитриј Медведев • Владимир Путин Flag of Russia.svg