Лажен Димитриј I

(Пренасочено од Лажен Дмитриј I)

Лажен Дмитриј I (руски:Лжедмитрий) (роден во 1581/2? - починал на 27 мај 1606 во Москва) бил цар на Русија од 11 јуни 1605, па сè до неговата смрт на 27 мај 1606. Тој бил позат под името Дмитриј Јоанович (руски:Димитрий Иоаннович), а понекогаш е нарекуван и Дмитриј II. Тој бил еден од тројцата измамници од времето на неволјите, кој тврдел дека е Дмитриј Царевич Иванович, најмладиот син на Иван Грозни, кој веројатно избегнал обид за атентат во 1591. Се верува дека, вистнскиот Дмитриј навистина бил убиен во 1591 во Углич, а вистинското име на лажниот Дмитириј е Григори Ортепјев, иако ова е далку од сигурно точно.

Лажен Дмитриј I
Цар на цела Русија
На престол11 јуни 1605 - 27 мај 1606
ПретходникФјодор II
НаследникВасилиј IV
Жена
Татконепознат
Мајканепозната
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин