Василиј III (руски:Василий II Васильевич Тёмный) (роден на 25 март 1479 во Москва - починал на 3 декември 1533 во Москва) бил кнез на Московското Кнежевство од 1505 до 1533[1][2]. Тој имал 3 браќа: Јури (роден во 1480), Симеон (роден во 1487) и Андреј (роден во 1490), како и 5 сестри: Елена (родена и починала во 1474),Теодосија (родена и починала во 1475), уште една Елена (родена во 1476), уште една Теодосија (родена во 1485) и Евдокија (родена во 1492).

Василиј III
Кнез на Москва
На престол25 март 1479 - 3 декември 1533
ПретходникИван III
НаследникИван IV
Жена
ДецаИван Василевич
Јури Василевич
ТаткоИван III

Наводи уреди

  1. Filjushkin, Alexander (2008). Ivan the Terrible : a military history. London. ISBN 9781848325043.
  2. MacKenzie, David (2002). A history of Russia, the Soviet Union, and beyond (6th. изд.). Belmont, CA: Wadsworth/Thomson Learning. стр. 115. ISBN 9780534586980.
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I  
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II  
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов  
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин