Алексеј I Романов

(Пренасочено од Алексеј I)

Алексеј Михајлович Романов (руски:Алексей Михайлович) (роден на 19 март 1629 во Москва - починал на 29 јануари 1676 во Москва) бил цар на Русија во средината на 17. век. По неговата смрт во 1676, Руското царство се простирало на површина од околу 8 милиони квадратни километри.

Алексеј I
Цар на цела Русија
На престол14 јули 1645 - 29 јануари 1676
ПретходникМихаил
НаследникФјодор III
Жени
ДецаДмитриј Алексеевич
Евдокија Алексеевна
Марта Алексеевна
Алексеј Алексеевич
Ана Алексеевна
Софија Алексеевна
Екатерина Алексеевна
Марија Алексеевна
Фјодор III
Теодосија Алексеевна
Симеон Алексеевич
Иван V
Евдокија Алексеевна
Петар I
Наталија АЛексеевна
Фјодора Алексеевна
ТаткоМихаил Романов
МајкаЕвдокија Стрешнева

Шизмата со Староверците уреди

Во 1653, патријархот Никон воспоставил низа реформи кои имале за цел да ги усогласат практиките на Руската православна црква со Грчката црква. Најзначајно, црквата почнала да наложува употреба на три прсти наместо два при прекрстување. Ова резултирало со значително несогласување помеѓу верниците. Сепак, Алексеј продолжил да го поддржува Никон до 1658, кога тој ја напуштил функцијата поради лична навреда, оставајќи го местото на патријархот празно.[1]

Во 1666, царот го свикал Големиот московски собор, на кој присуствувале и антиохискиот патријарх Макариј III и александрискиот патријарх Пајсиј, со цел да се решат проблемите предизвикани од Никон. Соборот се согласил официјално да го отповика Никон, а исто така одлучил да ги екскомуницира сите кои се противеле на реформите на црквата; овие противници се отцепиле од официјалната Руска православна црква и го формирале движењето на староверците.[1]

Низ Русија, староверците биле жестоко прогонувани. Еден од нив бил Авакум, „водачот на староверците“. Алексеј „ги закопал живи неговата жена и деца пред него; а тој самиот бил прогонет“.[2]

Семејство и деца уреди

Првиот брак на Алексеј со Марија Милославскаја бил хармоничен и среќен. Таа му родила тринаесет деца (пет сина и осум ќерки) во дваесет и една година брак, а починала само неколку недели по нејзиното тринаесетто породување. Ја надживеале четири сина (Алексеј, Фјодор, Симеон и Иван), но во рок од шест месеци по нејзината смрт, двајца од нив биле мртви, вклучувајќи го и Алексеј, 15-годишниот престолонаследник. Нивни деца биле:

Алексеј повторно се оженил на 1 февруари 1671 за Наталија Наришкина (1 септември 1651 – 4 февруари 1694). Со неа ги имал следниве деца:

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Moss, Walter (2002). A History of Russia: To 1917. Anthem Press. стр. 208–209. ISBN 9781843310235.
  2. Montefiore, Simon Sebag (2016). The Romanovs (English). United States: Vintage Books. стр. 43–59. ISBN 9780307280510.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Sophia“. Encyclopaedia Britannica. Посетено на 18 October 2018.
  4. „Fyodor III“. Encyclopaedia Britannica. Посетено на 18 October 2018.
  5. „Peter I“. Encyclopaedia Britannica. Посетено на 18 October 2018.
Руски владетели
Руски кнезови и цареви (1283–1547) Даниел МосковскиЈуриј IIIИван IСимеонИван IIДмитриј ДонскиВасилиј IВасилиј IIИван IIIВасилиј IIIИван IVФјодор IБорис ГодуновФјодор IIЛажен Дмитриј IВасилиј IVМихаил РомановАлексеј IФјодор IIIИван VПетар I  
Императори на Русија (1721–1917) Петар IКатерина IПетар IIАна ИвановнаИван VIЕлисавета ПетровнаПетар IIIКатерина IIПавле IАлександар IНиколај IАлександар IIАлександар IIIНиколај II  
Лидери на Советскиот Сојуз (1917–1991) Владимир ЛенинЈосиф СталинГеоргиј МаленковНикита ХрушчовЛеонид БрежневЈуриј АндроповКонстантин ЧерненкоМихаил Горбачов  
Претседатели на Русија (1991–) Борис Елцин • Владимир Путин  • Дмитриј Медведев • Владимир Путин