Зале-Орла (германски: Saale-Orla) — округ во источниот дел на Тирингија, Германија. Соседни окрузи се (од север надесно) окрузите Зале-Холцланд, Грајц, Фогтланд во Саксонија, баварските окрузи Хоф и Кронах и округот Залфелд-Рудолштат.

Зале-Орла
Saale-Orla-Kreis

округ
Thuringia sok.png
Земја Германија
ПокраинаТирингија
СедиштеШлајц
Површина
 • Вкупна1,148 км2 (443 ми2)
Население (31 декември 2019)[1]
 • Вкупно80.312
 • Густина70/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SOK, LBS, PN, SCZ
Мреж. местоsaale-orla-kreis.de

ИсторијаУреди

Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните окрузио Лобенштајн, Песнек и Шлајц.

ГеографијаУреди

Главни реки во округот се Зале и Орла, од кои е изведено името на округот. Највисока точка во округот со 732,9 метри надморска височина е Зиглицберг (близу Лобенштајн), додека најниската до 180 метри е близу Шимерсбург Лангенорла. Округот е планински, сместен на Тириншките Шкрилни Планини. Браните на Зале го создаваат најголемиот систем на вештачки езера во Германија.

ГрбУреди

  Двата лава на врвот на грбот ги претставуваат историските држави, кои биле сместени во минатото. Во левиот дел е лавот со круна на семејството Ројс, додека лавот на десната страна е симбол на грофовијата Мајсен. Двете брановити линии во долниот дел ги симболизираат двете реки во округот, Зале и Орла.

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Лобенштајн
 2. Гефел
 3. Хиршберг
 4. Нојштат на Орла
 5. Песнек
 6. Залбург-Еберсдорф
 7. Шлајц
 8. Тана
 9. Вурцбах
 1. Бургк
 2. Коспода
 3. Крелпа
 4. Линда кај Нојштат на Орла
 5. Ремптендорф
 6. Штанау
Општински заедници

1. Опург

 1. Боделвиц
 2. Дебриц
 3. Гертевиц
 4. Гробенгеројт
 5. Лангенорла
 6. Лаусниц
 7. Нимриц
 8. Оберопург
 9. Опург1
 10. Квашвиц
 11. Золквиц
 12. Вајра
 13. Вернбург

2. Ранис-Цигенрик

 1. Криспендорф
 2. Есбах
 3. Гесиц
 4. Кајла
 5. Мокса
 6. Паска
 7. Појшен
 8. Ранис1, 2
 9. Шморда
 10. Шендорф
 11. Зајзла
 12. Вилхелмсдорф
 13. Цигенрик2

3. Зале-Ренштајг

 1. Биркенхигел
 2. Бланкенберг
 3. Бланкенштајн2
 4. Хара
 5. Нојндорф кај Лобенштајн
 6. Потига
 7. Шлегел

4. Зенплате

 1. Буха
 2. Дитерсдорф
 3. Дреба
 4. Герквиц
 5. Гешиц
 6. Киршкау
 7. Кнау
 8. Лема
 9. Мосбах
 10. Нојндорф кај Шлајц
 11. Етерсдорф1
 12. Плотен
 13. Пермиц
 14. Тегау
 15. Фолкмансдорф

5. Триптис

 1. Драјцш
 2. Герода
 3. Лемниц
 4. Мизиц
 5. Мителпелниц
 6. Розендорф
 7. Шмириц
 8. Темелсдорф
 9. Триптис1, 2
1седиште на општинска заедница;2град

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°35′ N; 11°45′ E / 50.58° СГШ; 11.75° ИГД / 50.58; 11.75