Ранис-Цигенрик (германски: Ranis-Ziegenrück) — општинска заедница во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Ранис.

Општинската заедница Ранис-Цигенрик се состои од следниве општини:

 1. Есбах
 2. Гесиц
 3. Кајла
 4. Крелпа
 5. Мокса
 6. Паска
 7. Појшен
 1. Ранис
 2. Шморда
 3. Шендорф
 4. Зајзла
 5. Вилхелмсдорф
 6. Цигенрик

50°37′01″N 11°37′59″E / 50.617° СГШ; 11.633° ИГД / 50.617; 11.633