Етерсдорф (германски: Oettersdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Етерсдорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Етерсдорф во рамките на Германија
Етерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Зенплате
Градоначалник Хенри Карл (СДП)
Основни податоци
Површина 10,34 км2
Надм. височина 470 м
Население 849 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07907
Повик. бр. 03663
Портал www.oettersdorf.de
Местоположба на Етерсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 11°49′0″E / 50.60000° СГШ; 11.81667° ИГД / 50.60000; 11.81667

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Зенплате.

Географија уреди

Етерсдорф се граничи на северозапад со градот Шлајц. Општината се наоѓа на плато во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни места уреди

Соседни општини се Лема, градот Шлајц, Герквиц и Пермиц.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди