Појшен (германски: Peuschen) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Појшен
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Појшен
Појшен во рамките на Германија
Појшен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Месни единици 3
Градоначалник Штефан Фрелих
Основни податоци
Површина 7,55 км2
Надм. височина 470 м
Население 447 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Појшен во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°39′32″N 11°38′37″E / 50.65889° СГШ; 11.64361° ИГД / 50.65889; 11.64361

Географија

уреди

Општински единици

уреди

Кон општината припаѓаат местата Појшен, Барен и Ласкау.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди