Тана (Германија)

Тана (германски: Tanna) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 10 километри јужно од Шлајц. Тана бил основан во 1495.

Тана
Црква во Тана
Црква во Тана
Грб на Тана
Тана (Германија) is located in Германија
Тана (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градоначалник Марко Зајдел
Основни податоци
Површина 87,18 км2
Надм. височина 542 м
Население 3.507 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07922
Повик. бр. 036646
Портал www.stadt-tanna.de
Местоположба на градот Тана во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°29′40″N 11°51′40″E / 50.49444° СГШ; 11.86111° ИГД / 50.49444; 11.86111Координати: 50°29′40″N 11°51′40″E / 50.49444° СГШ; 11.86111° ИГД / 50.49444; 11.86111

НаселениеУреди

Историско движење на населението (од 1994 на 31 декември):

 • 1833 - 1.390
 • 1910 - 2.032
 • 1933 - 2.192
 • 1939 - 2.045
 • 1994 - 2.313
 • 1995 - 2.309
 • 1996 - 2.352
 • 1997 - 4.495
 • 1998 - 4.450
 • 1999 - 4.347
 • 2000 - 4.330
 • 2001 - 4.264
 • 2002 - 4.264
 • 2003 - 4.229
 • 2004 - 4.106
 • 2005 - 4.073
 • 2006 - 4.039
 • 2007 - 4.023
 • 2008 - 3.998
 • 2009 - 3.938
Статистики од 1994: Thüringer Landesamt für Statistik

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)