Есбах (германски: Eßbach) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Есбах
Црквата во Есбах
Црквата во Есбах
Црквата во Есбах
Грб на Есбах
Есбах во рамките на Германија
Есбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Лудвиг Рајнхолд
Основни податоци
Површина 5,28 км2
Надм. височина 433 м
Население 238 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 036483
Местоположба на Есбах во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°35′0″N 11°41′0″E / 50.58333° СГШ; 11.68333° ИГД / 50.58333; 11.68333

Географија

уреди

Есбах се наоѓа во средишниот дел на округот Зале-Орла, околу 9 километри западно од малиот град Шлајц.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди