Гесиц (германски: Gössitz) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Гесиц
Поглед кон Гесиц
Поглед кон Гесиц
Грб на Гесиц
Гесиц is located in Германија
Гесиц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Манфред Улицш
Основни податоци
Површина 12,86 км2
Надм. височина 480 м
Население 307 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Гесиц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°37′14″N 11°35′14″E / 50.62056° СГШ; 11.58722° ИГД / 50.62056; 11.58722Координати: 50°37′14″N 11°35′14″E / 50.62056° СГШ; 11.58722° ИГД / 50.62056; 11.58722

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)