Опург (германски: Oppurg) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Опург
Замок Опург
Замок Опург
Замок Опург
Грб на Опург
Опург во рамките на Германија
Опург
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Месни единици 3
Градоначалник Хајко Шоберт (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,8 км2
Надм. височина 230 м
Население 1.134 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Опург во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°43′0″N 11°39′0″E / 50.71667° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.71667; 11.65000

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Низ селото Опург тече реката Орла.

Општински единици

уреди

Општината Опург се состои од три места:

  • Опург
  • Ремен
  • Колба

Соседни општини

уреди

Соседни општини се Дебриц, Лангенорла, Лаусниц, Нимриц, Оберопург, градот Песнек, Золквиц и Вајра.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди