Ранис (германски: Ranis) — мал град во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 15 километри источно од окружниот град Залфелд и 30 километри јужно од безокружниот град Јена.

Ранис

Ranis

Замокот и градот Ранис
Замокот и градот Ранис
Замокот и градот Ранис
Грб на Ранис
Ранис во рамките на Германија
Ранис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градски единици 4
Градоначалник Андреас Глизинг (CM/GEV)
Основни податоци
Површина 10,57 км2
Надм. височина 380 м
Население 1.657 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 157 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.stadt-ranis.de
Местоположба на градот Ранис во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°39′50″N 11°34′5″E / 50.66389° СГШ; 11.56806° ИГД / 50.66389; 11.56806

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Ранис-Цигенрик.

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Ранис се наоѓа помеѓу Тириншки Холцланд на север и вештачкото езеро Хоенварте на југ на 380 метри. Низ него поминува потокот Шретерсбах.

Соседни општини

уреди

Соседни општини се Песнек, Вернбург, Шморда, Зајзла и Крелпа.

Градски единици

уреди

Градот се состои од местата Ранис, Бранденштајн, Лудвигсхоф и Херолдсхоф.

 
Поглед на Ранис

Политика

уреди

Градски совет

уреди

Градскиот совет на градот Ранис се состои од 12 членови. Според последните општински избори на 26 мај 2019 година биле добиени следниве резултати:[2]

Партија / Листа Удел Места
FWG Слободни гласачи Ранис 60,0 % 7
CDU Демохристијански сојуз на Германија 19,0 % 2
GEV Стопански сојуз 15,3 % 2
Grüne Сојуз 90/Зелени 5,7 % 1
Вкупно 100 % 12
Излезност: 64,3 %

Збратимени градови

уреди

Ранис е збратимен со следниве градови:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik. „Wahlen in Thüringen, Gemeinderatswahl 2019 in Thüringen, Stadt Schwarzatal“. Посетено на 2019-08-21.

Надворешни врски

уреди