Фогтланд (германски: Vogtlandkreis) — округ во југозападниот дел на сојузната покраина Саксонија, Германија, на границата со Тирингија, Баварија и Чешка. Соседни окрузи се (од југ надесно) Хоф, Зале-Орла, Грајц, Цвикау и Рудни Планини. Плауен е административен центар на округот.

Фогтланд
Landkreis Vogtlandkreis
Евангелистичката црква
Евангелистичката црква
Евангелистичката црква
Знаме на Фогтланд Landkreis Vogtlandkreis
Грб на Фогтланд Landkreis Vogtlandkreis
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ {{{Kreis or district}}}
Основни податоци
Површина 1,412 км2
Население 258,538  (11 јули 2006)
 - Густина 183 жит/км2
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)

Историја

уреди

Фогтланд станал дел од Светото Римско Царство во XII век. Во 1209 година, владејачката династија ја поделила областа на три дела, Вајда, Грајц и Гера-Плауен. Кога централната власт се намалила врз овие области, наречени на латински advocatus или на германски Vögte можеле администраторите да стекнат право на водачи на областите. 1354-1357 година завршило таквото владеење и областа преминала во посед на Бохемија.

Во 1546 година Хајнрих Четврти од Плауен ја добил областа од бохемискиот крал и подоцна император Фердинанд Први. Неговите не ја наследиле само земјата, туку и многу голем долг, па така областа била купена од Саксонија од Хајнрих Шести, а во 1569 година првпат се создал округот Фогтланд (Voigtländischen Creiß).

Во 1657-1718 година, Саксонија била поделена на делови, па така Фогтланд припаѓал на Саксо-Цајц. Во 1835 година новата уставна монархија ја променила администрацијата и го укинала стариот округ и наместо него бил создаден Amtshauptmannschaft Плауен. Во 1907 година градот Плауен излегол од округот и станал урбан округ.

Во времето на Источна Германија, владата во 1952 година спровела голема административна реформа и го преименувала областите во Kreise (окрузи) и ги создала новите окрузи Клингентал и Рајхенбах, притоа намалувајќи ја големината на претходниот округ. По повторното обединување на Германија, промените со реформата од 1952 година биле укинати и во 1996 година биле споени 5 окрузи во Фогтланд.

Со реформата на окрузите на 1 август 2008 година, градот Плауен бил вклучен во округот.

Географија

уреди

Фогтланд е именуван по географската област која ја покрива, Фогтланд. Се наоѓа на Рудните Планини и има големи површини на шуми. Главна река во округот е Вајсе Елстер.

Луѓе

уреди

Првиот германски космонаут, Зигмунд Јен е роден во Фогтланд. Во неговото родно место Моргенрете-Раутенкранц, во општината Мулденхамер, се наоѓа мала изложба Изложба на вселената.

  Лавот на левата страна на грбот е традиционалниот симбол на Vögte од Вајда, Гера и Плауен, кој бил донесен во 1294. Орелот на десната страна ја претставува Светото Римско Царство, бидејќи Фогтланд припаѓал на Царството.

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Адорф
 2. Ауербах
 3. Бад Елстер
 4. Елстерберг
 5. Фалкенштајн
 6. Клингентал
 7. Ленгенфелд
 8. Маркнојкирхен
 9. Нечкау
 10. Елсниц
 11. Пауза-Милтроф
 12. Плауен
 13. Рајхенбах во Фогтланд
 14. Родевиш
 15. Шенек
 16. Тројен
 1. Бад Брамбах
 2. Берген
 3. Безенбрун
 4. Ајхигт
 5. Елефелд
 6. Гринбах
 7. Хајнсдорфергрунд
 8. Лимбах
 9. Милентал
 10. Мулденхамер
 11. Нојензалц
 1. Нојмарк
 2. Нојштат
 3. Пел
 4. Розенбах
 5. Штајнберг
 6. Тојма
 7. Тирперсдорф
 8. Трибел
 9. Вајшлиц
 10. Верда

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

50°26′N 12°16′E / 50.433° СГШ; 12.267° ИГД / 50.433; 12.267