Крелпа (германски: Krölpa) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Крелпа
Црквата во Крелпа
Црквата во Крелпа
Црквата во Крелпа
Грб на Крелпа
Крелпа во рамките на Германија
Крелпа
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Месни единици 10
Градоначалник Јонас Худаш
Основни податоци
Површина 42,28 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.584 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07387
Повик. бр. 03647
Портал www.gemeinde-kroelpa.de
Местоположба на Крелпа во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°40′0″N 11°31′0″E / 50.66667° СГШ; 11.51667° ИГД / 50.66667; 11.51667

Географија уреди

Крелпа се наоѓа во источниот дел на Тирингија, во долината на Кочау. Јужно од местото се наоѓа вештачкото езеро Хоенварте.

Соседни општини уреди

Соседни општини на Крелпа се градовите Песнек и Ранис, како и општините Зајзла и Вилхелмсдорф во округот Зале-Орла, како и со општините Унтервеленборн и Улштет-Кирххазел во округот Залфелд-Рудолштат.

Општински единици уреди

Општината е поделена на десет единици:

 • Добијан
 • Фридебах
 • Грефендорф
 • Хершдорф
 • Хитен
 • Крелпа
 • Елзен
 • Рокендорф
 • Елзен
 • Рокендорф
 • Транрода
 • Цела

Најголемо место е Крелпа.

Наводи уреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди