Дебриц (германски: Döbritz) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Дебриц
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Дебриц
Дебриц во рамките на Германија
Дебриц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Хартмут Ортлеп
Основни податоци
Површина 3,11 км2
Надм. височина 260 м
Население 175 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Местоположба на Дебриц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 11°39′0″E / 50.70000° СГШ; 11.65000° ИГД / 50.70000; 11.65000

Географија уреди

Општината се наоѓа во долината на Гамзен.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди