Кајла (германски: Keila) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Кајла
Сретселото на Кајла
Сретселото на Кајла
Сретселото на Кајла
Грб на Кајла
Кајла (Германија) во рамките на Германија
Кајла (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Улрих Шулце-Кеницер (СГ)
Основни податоци
Површина 4,16 км2
Надм. височина 455 м
Население 71 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Кајла во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°38′16″N 11°39′44″E / 50.63778° СГШ; 11.66222° ИГД / 50.63778; 11.66222

Географија уреди

Кајла се наоѓа на височина од 475 метри.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди