Песнек (германски: Pößneck) — град во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија. Се наоѓа 19 километри источно од Рудолштат и 26 километри јужно од Јена.

Песнек
Fabriken Pößneck.JPG
Грб на Песнек
Песнек is located in Германија
Песнек
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Градски единици 6
Градоначалник Михаел Моде
Основни податоци
Површина 24,45 км2
Надм. височина 220 м
Население 11.924 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 488 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07371–07381
Повик. бр. 03647
Портал www.poessneck.de
Местоположба на градот Песнек во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Координати 50°42′0″N 11°36′0″E / 50.70000° N; 11.60000° E / 50.70000; 11.60000Координати: 50°42′0″N 11°36′0″E / 50.70000° N; 11.60000° E / 50.70000; 11.60000

НаводиУреди

  1. "Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија". Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)

  Оваа статија вклучуваат текст од дело кое сега е во јавна сопственост „“. Енциклопедија Британика (XI). (1911). Cambridge University Press. (англиски)