Темелсдорф (германски: Tömmelsdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Темелсдорф
Сретселото
Сретселото
Сретселото
Грб на Темелсдорф
Темелсдорф во рамките на Германија
Темелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Градоначалник Рајнер Фаулветер
Основни податоци
Површина 6,37 км2
Надм. височина 400 м
Население 122 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Темелсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°43′0″N 11°52′0″E / 50.71667° СГШ; 11.86667° ИГД / 50.71667; 11.86667

Географија уреди

Соседни места се Триптис, Лемниц, Мизиц, Аума-Вајдатал и Шмириц.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди