Шендорф (Тирингија)

Шендорф (германски: Schöndorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Шендорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Шендорф
Шендорф (Тирингија) во рамките на Германија
Шендорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Основни податоци
Површина 10,1 км2
Надм. височина 440 м
Население 267 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07924
Повик. бр. 036483
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Шендорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′0″N 11°42′0″E / 50.61667° СГШ; 11.70000° ИГД / 50.61667; 11.70000

Географија уреди

Шендорф се наоѓа источно од градот Цигенрик и западно од градот Шлајц во југоисточниот дел на Тириншките Шкрилни Планини.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди