Лангенорла (германски: Langenorla) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Лангенорла
Селската црква во Лангенорла
Селската црква во Лангенорла
Селската црква во Лангенорла
Грб на Лангенорла
Лангенорла во рамките на Германија
Лангенорла
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Месни единици 3
Градоначалник Ларс Фрелих
Основни податоци
Површина 22,58 км2
Надм. височина 185 м
Население 1.250 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Лангенорла во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°44′0″N 11°35′0″E / 50.73333° СГШ; 11.58333° ИГД / 50.73333; 11.58333

Географија уреди

Местоположба уреди

Општината се наоѓа во долината на Орла. Местата Лангенорла и Клајндембах се наоѓаа во самата долина, додека Лангендембах е малку поисточно во тесна долина на потокот Флосбах, кој се влива во Орла.

Соседни општини уреди

Соседни општини се (во округот Зале-Холцланд) Фрајенорла, Хумелсхајн, Трокенборн-Волферсдорф и (во округот Зале-Орла) Нојштат на Орла, Лаусниц, Опург, градот Песнек и Крелпа.

Општински единици уреди

Општината Лангенорла е составена од местата Лангенорла, Клајндембах и Лангендембах.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди