Розендорф (германски: Rosendorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Розендорф
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Розендорф
Розендорф во рамките на Германија
Розендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Градоначалник Забине Гершнер (СГ)
Основни податоци
Површина 6,23 км2
Надм. височина 355 м
Население 161 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036481
Местоположба на Розендорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°46′0″N 11°46′0″E / 50.76667° СГШ; 11.76667° ИГД / 50.76667; 11.76667

Географија уреди

Општината се наоѓа на десниот брег на Орла, околу осум километри северозападно од градот Триптис.

Општински единици уреди

Општината Розендорф се состои од следниве места:

  • Розендорц
  • Цвакау

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди