Вилхелмсдорф (Тирингија)

Вилхелмсдорф (германски: Wilhelmsdorf) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Вилхелмсдорф
Црквата во Вилхелмсдорф
Црквата во Вилхелмсдорф
Црквата во Вилхелмсдорф
Грб на Вилхелмсдорф
Вилхелмсдорф (Тирингија) во рамките на Германија
Вилхелмсдорф (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Ранис-Цигенрик
Градоначалник Анке Числик
Основни податоци
Површина 9,33 км2
Надм. височина 427 м
Население 217 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07389
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-ranis-ziegenrueck.de
Местоположба на Вилхелмсдорф во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°37′48″N 11°33′2″E / 50.63000° СГШ; 11.55056° ИГД / 50.63000; 11.55056

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Вилхелмсдорф се наоѓа северно од вештачкото езеро Хоенварте на Зале. Северно од местото се наоѓаат градовите Песнек и Ранис.

Општински единици

уреди

Општината се состои од местата Вилхелмсдорф и Калте Шенке.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди