Герода (Тирингија)

Герода (германски: Geroda) — општина во округот Зале-Орла, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Герода
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Герода
Герода (Тирингија) во рамките на Германија
Герода (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Триптис
Месни единици 3
Градоначалник Габриеле Клаус
Основни податоци
Површина 6,15 км2
Надм. височина 343 м
Население 229 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07819
Повик. бр. 036482
Портал www.triptis.de
Местоположба на Герода во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°46′0″N 11°54′0″E / 50.76667° СГШ; 11.90000° ИГД / 50.76667; 11.90000

Географија

уреди

Во Герода има мала река и повеќе езерца.

Општински единици

уреди

Општината Герода се состои од следниве места:

  • Гехеге
  • Герода
  • Витхенштајн

Соседни места

уреди

Соседни општини се Мителпелниц и градот Триптис во округот Зале-Орла, како и Харт-Пелниц и Шварцбах во округот Грајц.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди