Нимриц (германски: Nimritz) — општина во округот Зале-Орла, во Тирингија, Германија.

Нимриц
Замокот во Нимриц
Замокот во Нимриц
Замокот во Нимриц
Грб на Нимриц
Нимриц во рамките на Германија
Нимриц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зале-Орла
Општ. заед. Опург
Градоначалник Ларс Мајнхолд
Основни податоци
Површина 2,13 км2
Надм. височина 255 м
Население 323 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SOK
Пошт. бр. 07381
Повик. бр. 03647
Портал www.vg-oppurg.de
Местоположба на Нимриц во рамките на округот Зале-Орла
Карта
Карта
Координати 50°42′0″N 11°39′7″E / 50.70000° СГШ; 11.65194° ИГД / 50.70000; 11.65194

Географија

уреди

Нимриц се наоѓа југозападно од Опург.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди