Дорфулија

село во Општина Лозово

Дорфулија — село во Општина Лозово, во областа Овче Поле, во близина на патот Велес - Штип.

Дорфулија
Дорфулија во рамките на Македонија
Дорфулија
Местоположба на Дорфулија во Македонија
Дорфулија на карта

Карта

Координати 41°45′54″N 21°53′35″E / 41.76500° СГШ; 21.89306° ИГД / 41.76500; 21.89306
Регион  Вардарски
Општина  Лозово
Население 631 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2208
Шифра на КО 24011
Надм. вис. 255 м. м
Дорфулија на општинската карта

Атарот на Дорфулија во рамките на општината

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во југозападниот дел на областа Овче Поле, оддалечено 2,5 километри јужно одопштинскиот центар Лозово, 15,5 километри североисточно од Велес и 26 километри јужно од Свети Николе.

Историја уреди

На крајот на XIX век селото било дел од Штипската каза на Отоманското Царство. Според податоците на бугарскиот етнограф Васил К’нчов, селото во 1900 година имало 900 Турци.[2] Како турско село означено било и од страна на Леонард Шулце Јена и Димитар Гаџанов.

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
19481.352—    
19531.484+9.8%
1961882−40.6%
1971864−2.0%
1981860−0.5%
ГодинаНас.±%
1991772−10.2%
1994760−1.6%
2002756−0.5%
2021631−16.5%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 1.050 Турци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 756 жители.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 631 жител, од кои 425 Македонци, 1 Албанец, 161 Турчин, 16 Власи, 9 Срби и 19 лица без податоци.[5]

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[4]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. б.п. Вкупно
1948 1.352
1953 3 1.481 1.484
1961 480 25 226 ... 27 124 882
1971 636 6 61 ... 27 134 834
1981 646 76 95 41 2 860
1991 584 106 54 23 5 772
1994 587 110 54 9 760
2002 569 118 49 18 2 756
2021 425 1 161 16 9 19 631

Родови уреди

Според истражувањата од 1958 година, родови во селото се:

Турски

 • Доселеници: Мурат Мустафа (9 к.), Топчилар (5 к.), Чобанлар (3 к.), Коџа Кулар (3 к.), Шаќирлар (7 к.), Иполар (1 к.), Муто Метлар (1 к.), Шерифлер (7 к.), Усеинлар (8 к.), Џагулар (8 к.) и Емин Бајрактар (8 к.) тоа се стари доселеници; Аџи Аметовци (11 к.) потекнуваат од предок кој бил заптија во селото. Овде се оженил со девојка од родот Мурат Мустафа и го основал родот. Бил доселен од селото Сирково во Тиквеш. Го знаат следното родословие. Далиш (жив на 37 год. во 1958 година) Алил-Мустафа-Алил-Аџи-Авмет, кој се доселил во селото околу 1828 година. Кога дошол во селото имало 18 турски ќуки во селото; Љиманлар (6 к.) доселени се од Тиквеш.

Македонски

Албански

 • Доселеници: доселени во периодот помеѓу 1956 и 1958 година, и тоа: Од околината на Урошевац (6 семејства). околината на Качаник (1 семејство). околината на Призрен (35 семејства). околината на Куманово (6 семејства).

Влашки

 • Доселеници: доселени помеѓу 1956 и 1957 година. Папанџија (1 к.) доселени се од Струмичко; Митанкови (1 к.), Попеви (3 к.) и Нако Замбови (1 к.) доселени се од селото Мородвис кај Кочани; Костови (3 к.), Зикови (2 к.) и Миајлови (2 к.) доселени се од селото Теранци кај Штип; Ташкови (2 к.) доселени се од селото Нивичани кај Кочани.[6]

Самоуправа и политика уреди

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1708 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 558 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости уреди

Археолошки наоѓалишта[9]

Иселеништво уреди

Во 1928 година 10 турски семејства од селото се иселиле во Турција. Наредното иселување на турското население било во периодот од 1954 до 1958 година, кога се иселиле околу 160 семејства. И тие заминале во Турција.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.226.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. 4,0 4,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. Трифуноски, Јован (1961). Овчеполска Котлина.
 7. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 8. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски уреди