Леонард Шулце Јена

германски етнограф, зоолог и ботаничар

Леонард Шулце Јена (германски: Leonhard Schultze-Jena; 28 мај 1872 - 29 март 1955) — германски етнограф, зоолог и ботаничар, познат по истражувањата на Македонија на почетокот на XX век.

Леонард Шулце Јена
Leonhard Schultze-Jena
Роден(а)28 мај 1872(1872-05-28)
Јена, Саксонија-Вајмар-Ајзенах, Германско Царство
Починал(а)29 март 1955(1955-03-29) (возр. 82)
Марбург, Хесен, Германија
Занимањеетнограф, зоолог, ботаничар

Животопис

уреди

Роден е во 1872 г. во Јена, Германија.

Во 1903 година, тој заминал за колонијата што е денес територијата на Намибија[1] и до 1905 година, тој патувал низ територијата на денешна Јужна Африка и во 1907 година, ја издал книгатаОд Намаленд и Калахари“ (Aus Namaland und Kalahari). Во 1911 година, тој станал професор во Кил, а од 1913 година, на универзитетот во Марбург. Во 1927 година, Шулце го објавил делото „Македонија — предел и култура на живеење“ (Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder), издадена на македонски во 2013 година.[2][3]

Шулце починал во Марбург во 1955 година.

Наводи

уреди
  1. Biographies of Namibian Personalities
  2. „Книга за Македонија од германскиот научник Леонард Шулце Јена“. Телеграф. 25 ноември 2013. Посетено на 2 декември 2015.[мртва врска]
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927

Надворешни врски

уреди