Каврак

село во Општина Кратово

Каврак — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Каврак
Каврак is located in Македонија
Каврак
Местоположба на Каврак во Македонија
Каврак на интерактивна карта

Координати 42°07′18″N 22°17′23″E / 42.12167° СГШ; 22.28972° ИГД / 42.12167; 22.28972Координати: 42°07′18″N 22°17′23″E / 42.12167° СГШ; 22.28972° ИГД / 42.12167; 22.28972
Општина Кратово
Население 62 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14008
Каврак на општинската карта
Каврак во Општина Кратово.svg

Атарот на Каврак во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на падините на Осоговските Планини, оддалечено 25 километри североисточно од Кратово.

ИсторијаУреди

Во XIX век селото било дел од Кратовската каза на Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Каврак живееле 135 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Каврак имало 816 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 62 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120[1] 160[2] 217 266 223 190 130 74 71 62

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.223.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди