Трновац

село во Општина Кратово

Трновац — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Трновац
Трновац во рамките на Македонија
Трновац
Местоположба на Трновац во Македонија
Трновац на карта

Карта

Координати 42°07′55″N 22°04′40″E / 42.13194° СГШ; 22.07778° ИГД / 42.13194; 22.07778
Општина Кратово
Население 224 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 14027
Трновац на општинската карта

Атарот на Трновац во рамките на општината
Трновац на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Историја уреди

Во XIX век селото било дел од Кратовската каза на Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948616—    
1953717+16.4%
1961752+4.9%
1971610−18.9%
1981449−26.4%
ГодинаНас.±%
1991380−15.4%
1994381+0.3%
2002330−13.4%
2021224−32.1%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Трновац живееле 550 жители, сите Македонци.[2] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Трновац имало 600 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 500 Македонци.[4]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 330 жители, сите Македонци.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 224 жители, од кои 194 Македонци, 1 Албанец, 1 останат и 28 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 550 600 616 717 752 610 449 380 381 330 224
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

Родови уреди

Трновац е македонско село.

Според истражувањата од 1975 година, родови во селото

 • Со непознато потекло: Пингеровци (8 к.), Орашани (7 к.), Чакинци (6 к.), Самониковци (6 к.), Коларци (6 к.), Карпузовци (6 к.), Давидковци (6 к.), Павлинци (5 к.), Смокварци (5 к.), Левковци (5 к.), Златановци (5 к.), Колокоњци (5 к.), Зинговци (4 к.), Бучкинци (4 к.), Калевци (4 к.) и Буканци (2 к.).[11]

Општествени установи уреди

Самоуправа и политика уреди

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Кѫнчовъ, Василъ. Македония. Етнография и статистика. София, Българското книжовно дружество, 1900. ISBN 954430424X. с. 221.
 3. D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130-131.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. Трифуноски, Јован (1973). Кривопаланачка област. Загреб: Хрватска академија на науките и уметностите.

Надворешни врски уреди