Мушково — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Мушково
Мушково is located in Македонија
Мушково
Местоположба на Мушково во Македонија
Општина Кратово
Население 51 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14018
Мушково на општинската карта
Мушково во Општина Кратово.svg

Атарот на Мушково во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

ИсториjaУреди

Селото се споменува во грамота на Константин Драгаш од 1381 година, како село во близина на манастирот „Св. Гаврил Лесновски“.[1]

Во османлиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Кратово од 1618 - 1619 година, селото е запишано под името Мушкова со 38 домаќинства.[2]

Според пописот од 1637 година, селото имало 36 домаќинства.[3]

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Мушково живееле 350 жители, сите Македонци.[4]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Мушково имало 520 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Според пописот од 2002 година, во селото живеат 51 жител, сите Македонци.[6]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[7]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 350[4] 520[5] 503 552 322 269 102 49 47 51

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Хр. Матанов, Княжеството на Драгаши, София, 1997, с. 220
  2. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 253.
  3. Турски извори за българската история (т. VIII), предговор и съставителство Е. Грозданова, издание на Главно управление на архивите при Министерския съвет, Архивите говорят, т. 13, София 2001, с. 52.
  4. 4,0 4,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 223.
  5. 5,0 5,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130-131.
  6. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  7. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.

Надворешни врскиУреди