Општина Македонска Каменица

Општина Македонска Каменицаопштина во Источниот Регион, во Република Македонија. Центар на општината е истоимениот град Македонска Каменица.

Општина Македонска Каменица
Општина
Знаме на Општина Македонска КаменицаГрб на Општина Македонска Каменица
Карта
ДржаваМакедонија
СедиштеМакедонска Каменица
Населени места
Управа
 • ГрадоначалникДимчо Атанасовски
Површина
 • Вкупна190,37 км2 (73,50 ми2)
Население (2021)[1]
 • Вкупно6.439
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Час. појасCET (UTC+01:00)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+02:00)
Повикувачки број+033
Регистарски табличкиМК
Мреж. местоmakedonskakamenica.gov.mk
Карта на Општина Македонска Каменица со селските атари.
Демографска карта на Општина Македонска Каменица со селските атари.

Географија

уреди

Општина Македонска Каменица е општина во Источниот Регион во состав на Република Македонија.

Демографија

уреди

Според пописот од 2002 година, Општина Македонска Каменица брои 8110 жители, чиј етнички состав е:[2]

назионалност жители во проценти
македонци 5.975 92,79
албанци 6 0,09
турци 2 0,03
срби 9 0,14
бошњачци 9 0,14
останати 447 6,81
вкупно 6.439 100

Општествени установи

уреди

Самоуправа и политика

уреди

Градоначалник на општина Македонска Каменица е Соња Стаменкова од редовите на СДСМ. Таа бил избрана на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[3] Советот на општина Македонска Каменица е составен од 11 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

 
  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 - прв сет на податоци“. Државен завод за статистика на Македонија. Посетено на 30 март 2022.
  2. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.[мртва врска]
  3. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски

уреди