Велосипедизам на Летните олимписки игри 2012

Велосипедизмот на Летните олимписки игри 2012 ќе се одржи на пет различни места. Местата се Лондонскиот велопарк за велодромскиот велосипедизам и BMX,[1] и Хадли Фарм во Есекс за планинскиот велосипедизам.[2] Друмските трки ќе се одржат на патека, која ќе започнува и завршува на Бакингемската палата,[3] додека пред Палатата Хемптон Корт ќе започне друмскиот хронометар. Ќе бидат одржани 18 натпревари, на кои се очекува да настапат околу 500 спортисти.

Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2012
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Велосипедизмот бил присутен на сите Летни олимписки игри од првата современа Олимпијада во 1896, заедно со атлетиката, гимнастиката, мечувањето и пливањето. Споредено со претходните олимписки игри во Пекинг се случиле многу промени во олимписката велодромска велосипедска програма. Машката и женската поединечна потера и бодовната трка и машкиот медисон ќе бидат повлечени од олимписката програма. Екипниот спринт, екипната потера и кеирин ќе бидат додадени на програмата за жени, додека омниум ќе биде нова дисциплина и кај мажите и жените.[4] Државите смееле да имаат само по еден натпреварувач во некоја дисциплина, ограничување кое било донесено да се избегне британскиот состав повторно да дојде до двојно освојување на медали во иста дисциплина, како што тоа го направиле во 2008. Слично како на Игрите во Пекинг 2008, на велосипедистичките дисциплини преовладувале Британците.

Распоред на натпреварите

уреди
К Квалификации ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Ф Финале
BMX, планински велосипедизам и друмски велосипедизам[5][6][7]
Настан↓/Датум → 28 јули 29 јули 1 август 8 август 9 август 10 август 11 август 12 август
BMX за мажи К ¼ ½ Ф
BMX за жени К ½ Ф
Планински велосипедизам
Крос-кантри за мажи Ф
Крос-кантри за жени Ф
Друмски велосипедизам
Друмска трка за мажи Ф
Хронометар за мажи Ф
Друмска трка за жени Ф
Хронометар за жени Ф
Велодромски велосипедизам[8]
Датум → 2 август 3 август 4 август 5 август 6 август 7 август
Настан ↓ П П У П У П П У П
Кеирин за мажи К ½ Ф
Омниум за мажи ФЛ ПР ЕР ИП СР ТТ
Спринт за мажи К ¼ ½ Ф
Екипна потера за мажи К ½ Ф
Екипен спринт за мажи К ½ Ф
Кеирин за жени К Ф
Омниум за жени ФЛ ПР ЕР ИП СР ТТ
Спринт за жени К ½ Ф
Екипна потера за жени К ½ Ф
Екипен спринт за жени К ½ Ф
У = Утрински термин, П = Попладневен термин
ФЛ = трка на време, ПР = бодовна трка, ЕР = елиминациска трка, ИП = индивидуална потера, СР = скреч трка, ТТ = хронометар

Медали

уреди

Табела на медали

уреди
Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   Велика Британија (GBR) 8 2 2 12
2   Германија (GER) 1 4 1 6
3   Франција (FRA) 1 3 0 4
4   Австралија (AUS) 1 2 3 6
5   САД (USA) 1 2 1 4
6   Колумбија (COL) 1 1 1 3
7   Холандија (NED) 1 0 2 3
8   Казахстан (KAZ) 1 0 0 1
  Данска (DEN) 1 0 0 1
  Латвија (LAT) 1 0 0 1
  Чешка (CZE) 1 0 0 1
12   Кина (CHN) 0 2 1 3
13   Нов Зеланд (NZL) 0 1 2 3
14   Швајцарија (SUI) 0 1 0 1
15   Русија (RUS) 0 0 2 2
16   Канада (CAN) 0 0 1 1
  Хонгконг (HKG) 0 0 1 1
  Норвешка (NOR) 0 0 1 1
  Италија (ITA) 0 0 1 1
Вкупно 18 18 19 55

Друмски велосипедизам

уреди
Настан Злато Сребро Бронза
Друмска трка за мажи
подробно
  Александар Винокуров (КАЗ)   Ригоберто Уран (КОЛ)   Александер Кристоф (НОР)
Друмска трка за жени
подробно
  Маријане Вос (ХОЛ)   Лизи Армитстед (ВБР)   Олга Забелинскаја (РУС)
Хронометар за мажи
подробно
  Бредли Вигинс (ВБР)   Тони Мартин (ГЕР)   Крис Фрум (ВБР)
Хронометар за жени
подробно
  Кристин Армстронг (САД)   Јудит Арнт (ГЕР)   Олга Забелинскаја (РУС)

Велодромски велосипедизам

уреди
Настан Злато Сребро Бронза
Поединечен спринт за мажи
подробно
  Џејсон Кени (ВБР)   Грегори Боже (ФРА)   Шејн Перкинс (АВС)
Поединечен спринт за жени
подробно
  Ана Мирс (АВС)   Викторија Пендлтон (ВБР)   Гуо Шуанг (КИН)
Екипен спринт за мажи
подробно
  Велика Британија (GBR)
Филип Хиндс
Крис Хој
Џејсон Кени
  Франција (FRA)
Грегори Боже
Микаел Далмеида
Кевин Сиро
  Германија (GER)
Рене Ендерс
Максимилијан Леви
Роберт Ферстеман
Екипен спринт за жени
подробно
  Германија (GER)
Кристина Фогел
Миријам Велте
  Кина (CHN)
Гонг Џинџие
Гуо Шуанг
  Австралија (AUS)
Карли Мекулок
Ана Мирес
Кеирин за мажи
подробно
  Крис Хој (ВБР)   Максимилијан Леви (ГЕР)   Сајмон ван Велтховен (НЗЛ)
  Тун Мулдер (ХОЛ)
Кеирин за жени
подробно
  Викторија Пендлтон (ВБР)   Гуо Шуанг (КИН)   Ле Ваи Зе (ХКГ)
Екипна потера за мажи
подробно
  Велика Британија (GBR)
Ед Кленси
Герајнт Томас
Стивен Барк
Питер Кенох
  Австралија (AUS)
Џек Бобриџ
Глен О’Ши
Роан Денис
Мајкл Хепберн
  Нов Зеланд (NZL)
Сем Боли
Арон Гејт
Марк Рајан
Џеси Сарџент
Екипна потера за жени
подробно
  Велика Британија (GBR)
Даниеле Кинг
Лора Трот
Џоана Роусел
  САД (USA)
Сара Хамер
Дотси Бауш
Лорен Тамајо
Џени Рид*
  Канада (CAN)
Тара Вајтен
Џилијан Карлтон
Јасмин Глесер
Омниум за мажи
подробно
  Ласе Норман Хансен (ДАН)   Брајан Коквар (ФРА)   Ед Кленси (ВБР)
Омниум за жени
подробно
  Лора Трот (ВБР)   Сара Хамер (САД)   Анет Едмондсон (АВС)

* Настапувала само во квалификациите.

Планински велосипедизам

уреди
Настан Злато Сребро Бронза
Крос-кантри за мажи
подробно
  Јарослав Кулхави (ЧЕШ)   Нино Шуртер (ШВА)   Марко Аурелио Фонтана (ИТА)
Крос-кантри за жени
подробно
  Жили Бресе (ФРА)   Забине Шпиц (ГЕР)   Џорџија Гулд (САД)
Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
  Марис Штромбергс (ЛАТ)   Сем Вилубу (АВС)   Карлос Оквендо (КОЛ)
Жени
подробно
  Маријана Пахон (КОЛ)   Сара Вокер (НЗЛ)   Лаура Смулдерс (ХОЛ)

Галерија

уреди

Галерија на некои од олимписките златни медалисти на велосипедските натпревари:

Наводи

уреди
  1. „Велопарк“. Архивирано од изворникот на 2012-12-08. Посетено на 11 декември 2009.
  2. „Хадли Фарм, Есекс“. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 11 декември 2009.
  3. „The Mall | Venues“. Лондон 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-04. Посетено на 2011-10-25.
  4. „ИОК ги одобри новите натпревари на Лондон 2012“. IOC. Посетено на 11 декември 2009.
  5. „Распоред на олимписките спортски натпревари“. Посетено на 28 март 2012. На |first= му недостасува |last= (help)
  6. „Распоред на олимписките спортски натпревари“. Посетено на 28 март 2012. На |first= му недостасува |last= (help)
  7. „Распоред на олимписките спортски натпревари“. Посетено на 28 март 2012. На |first= му недостасува |last= (help)
  8. „Распоред на олимписките спортски натпревари“. Посетено на 28 март 2012. На |first= му недостасува |last= (help)

Надворешни врски

уреди