Лемвердер (германски: Lemwerder) — општина во округот Везермарш, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на левиот брег на реката Везер, околу 27 километри источно од Олденбург и 17 километри северозападно од Бремен.

Лемвердер
Капела на насипот
Капела на насипот
Грб на Лемвердер
Лемвердер is located in Германија
Лемвердер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Везермарш
Месни единици 19
Градоначалник Кристина Винкелман (независен)
Основни податоци
Површина 36,38 км2
Надм. височина 1 м
Население 7.044 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BRA
Пошт. бр. 27809
Повик. бр. 0421
Портал www.lemwerder.de
Местоположба на Лемвердер во рамките на округот Везермарш
Карта
Координати 53°10′0″N 8°37′0″E / 53.16667° СГШ; 8.61667° ИГД / 53.16667; 8.61667Координати: 53°10′0″N 8°37′0″E / 53.16667° СГШ; 8.61667° ИГД / 53.16667; 8.61667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Лемвердер се наоѓа во јужниот дел на Везермарш на левата страна на Везер, спроти бременското место Фегезак. Денешната општина е дел од историската област Штединген.

Соседни општиниУреди

Општината се граничи на северозапад со општината Берне, а на североисток и на исток со реката Везер. На југоисток се граничи со покраината Бремен, на југ со слободниот град Делменхорст, а на југозапад со општината Гандеркезе.

Општински единициУреди

Лемвердер се состои од следниве 19 единици:

 • Алтенеш
 • Бардевиш
 • Бардевишермор
 • Баршлите
 • Браке
 • Буцхаузен
 • Дајксхаузен
 • Дунварден
 • Дунвардерфелде
 • Херспе
 • Хузум
 • Крегердорф
 • Крегердорфермор
 • Лемвердер
 • Охтум
 • Риценбител
 • Занау
 • Зидерброк
 • Текленбург

СтопанствоУреди

Бродските претпријатија „Лирсен“ и „Абекинг & Расмусен“ имаат бродоградилишта во Лемвердер, кои се насочени кон изградба на суперјахти.[2][3]

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. „Abeking & Rasmussen“. Superyachts. Посетено на 21 August 2018.
 3. „Lemwerder“. Lürssen. Посетено на 21 August 2018.

Надворешни врскиУреди